— Hide Menu

ABOUT US

Bersan Trade is the entitled Turkish distributor of many prestigous action sports and alternative fashion oriented brands, such as: Volcom, Etnies, Es, Emerica, Skullcandy, Libtech, Gnu, Electric, Girl, Chocolate and Thirtywo. As a distributor Bersan works with the best extreme sports and alternative fashion oriented retailers in Turkey.

In this fashion, Bersan Trade has been operating in the Turkish market since the early 2000’s. It’s central Office is located in Karaköy / İstanbul. As a long time devotee of Extreme Sports in Turkey, Bersan Trade also keeps on vigorously organizing and sponsoring various Extreme Sports events, Alternative Music festivals and Fashion events each and every year.

——————————————————————————————————————————————————–

Bersan Trade, Snowboard, Skateboard, Surf ve Bmx gibi tüm dünyada gençlere farklı yaşam alternatifleri sunan Extreme spor dallarının Türkiye’deki gelişimine 2000’li yılların başından itibaren öncülük etmektedir.

Bu anlamda, Bersan Trade, Etnies, Volcom, Es, Emerica, Libtech, Gnu, Electric, Skullcandy, Girl, Chocolate ve Thirtytwo gibi dünyanın en önemli ve en yenilikçi Extreme Spor markalarının Türkiye’deki tek yetkili distribütörlüğünü yapmaktadır.

Aynı zamanda, gerek bizzat düzenlediği Extreme Spor organizasyonları gerekse de sponsor olduğu önemli alternatif müzik ve spor organizasyonları ile Bersan Trade, Extreme Spor dünyasının farklı heyecanlarını Türkiye’de gençlerimizle buluşturmaya yıllardır devam etmektedir.